Jaka pożyczka?

Dodane: 03-10-2014 13:33
Jaka pożyczka? pożyczki pod zastaw złota szczecin, że aby kupić mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, lepiej będzie zgłębić temat. Podczas tzw. boomu w nieruchomościach, ceny mieszkań, działek i domów intensywnie rosły. Od roku 2008 ceny zaczęły spadać. W efekcie osoby, które przeczekały mogły kupić praktycznie identyczne mieszkanie...pożyczki pod zastaw złota szczecin, że aby kupić mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, lepiej będzie zgłębić temat. Podczas tzw. boomu w nieruchomościach, ceny mieszkań, działek i domów intensywnie rosły. Od roku 2008 ceny zaczęły spadać. W efekcie osoby, które przeczekały mogły kupić praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Należy pamiętać o fakcie, że kredyt hipoteczny jest długoterminowy - najpopularniejszy to ten zaciągany na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeżeli przepłaciliśmy za nasze mieszkanie, to sytuacja robi się kłopotliwa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Problemy ze spłatą?

Liczba niespłacanych pożyczek rośnie. Co jest powodem tego, że Polacy nie spłacają zaciągniętych w banku pożyczek? Czy może odpowiedzialne są banki, ponieważ źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy też to wina kryzysu?

Z pewnością najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.


Definicja kredytu inwestycyjnego

Kredyt inwestycyjny ? kredyt bankowy przeznaczany na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, których celem jest odtworzenie, modernizacja lub powiększenie wartości majątku trwałego, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych bądź nabycie udziałów w przedsiębiorstwach lub długoterminowych papierów wartościowych.

Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego jest pozytywny wynik prowadzonej przez bank analizy ekonomiczno-finansowej kredytowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Udzielając kredytów inwestycyjnych, bank zwykle wymaga udziału własnego przedsiębiorstwa, co redukuje ryzyko kredytowe ponoszone przez bank. Większe kredyty inwestycyjne często mają formę kredytów konsorcjalnych.

Kwota kredytu może zostać przekazana kredytobiorcy od razu w całości. Kredyt inwestycyjny może także być wypłacany w transzach lub mieć formę linii kredytowej. W pierwszym przypadku uruchamianie kolejnych transz jest zwykle warunkowane spełnieniem zobowiązań umownych. W drugim przypadku ? linii kredytowej ? umowa kredytowa nie precyzuje obowiązujących terminów i kwot wypłat środków.

Kredyt inwestycyjny udzielany jest na ogół na dłuższe okresy, a schematy spłat mogą być następujące:

równe raty kapitałowe, co jest równoważne malejącym ratom sumarycznym, gdyż odsetki są naliczane od coraz niższego kapitału;
równe raty sumaryczne (raty annuitetowe).

W zależności od umowy z bankiem, istnieje też możliwość jednorazowej spłaty kapitału w dacie zapadalności kredytu (ang. bullet repayment) lub przyjęcie nieregularnego schematu spłat kapitału, ustalonego indywidualnie dla danego kredytu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_inwestycyjny


Pożyczanie w banku

Krótko mówiąc - firmy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o kredyt będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi przedsiębiorstwa. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.

Żeby młodzi ludzie mogli rejestrować firmy i inwestować w swój biznes, go rozwijając, niezbędny jest dostęp do kapitału. Mało kto ma wystarczające środki, jest to zbyt trudna do pokonania bariera. Często niestety kończy się to wzięciem pożyczki w wątpliwej instytucji, z bardzo wysokim kosztem. Nie powinno tak być, jednak nie zanosi się, na zmianę polityki przez banki. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.


Kredyt

Duża część Polaków ma zdolności kredytowej. I to nie z powodu za niskich zarobków. Wiele instytucji finansowych nie daje możliwości wzięcia kredytu, jeżeli jest się zatrudnionym na umowę o dzieło, lub zlecenie.

Niezwykle trudno jest także o kredyt po założeniu pierwszej firmy - najczęściej trzeba czekać minimum rok, a ilość dokumentów, które trzeba dostarczyć do instytucji finansowej, potrafi przerazić. Jeszcze gorzej jest, jeśli jest się udziałowcem w spółce.


Kredyt na wakacje?

Sezon urlopowy w pełni. Według badań 28% nie pojedzie w tym sezonie na żadne wakacje, spora część Polaków spędzi urlop w kraju, a za granicę pojedzie co siódmy.

Jednak sporo rodaków urlopowy wyjazd zamierza sfinansować kredytem. Czy to jest dobry pomysł? Bez wątpienia, urlop jest potrzebny, po to by zregenerować siły i nie zwariować. Psycholodzy podkreślają, że spędzenie wolnego czasu na własnej kanapie, nie zapewni regeneracji. Brak urlopu źle wpływa wydajność pracy, bardzo źle wpływa również na nastrój, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji.


Bank?

Myślę, że banki ponoszą odpowiedzialność, ponieważ udzielały kredytów bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna KNF zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od przyszłego roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już także szansy zaciągnięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te ograniczenia spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w efekcie nie będzie też tylu ludzi, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę lepsze. Mimo to, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.© 2019 http://dtf.info.pl/